5 מזונות מפתיעים העושים שמות בפה שלך

מס' 1: גלידה

הפינוק הקפוא הזה פוגע בחניכיים, במיוחד כאשר הן רגישות מלכתחילה. באופן כללי הסוכרים הנוספים לרוב סוגי הממתקים – מעוגיות ועד משקאות מוגזים – מזיקים לחניכיים שלנו משום שהסוכר נקשר לחניכיים ומעורר את שחרורן של חומצות שוחקות. אבל זה לא הכל, הטמפרטורה הקפואה של הגלידה עשויה לגרות את החניכיים, במיוחד אם הן כבר מעט מגורים, ולחשוף את שורשי השן לתחושות של קור וחום. זה לא אומר שעליכם להוציא את כל הממתקים מהתפריט. נסו להגביל את עצמכם, ואחרי שאתם אוכלים גלידה, צחצחו את השיניים והרחיקו מהן את הסוכרים. אפשרות נוספת היא לשטוף את השיניים בשטיפת פה פעמיים ביום כדי לנטרל את חומציות המזון.

מס' 2: עגבניות

בדיוק כפי שתזונה עתירת סוכרים לא בדיוק תורמת לשמירה על חניכיים בריאים ומוצקים, כך גם תזונה חומצית מאוד פוגעת בחניכיים. לכן, אף שעגבניות בריאות מאוד במובנים רבים ועשירות בנוגד החמצון ליקופן הידוע כמקטין את הסיכון לשבץ מוחי, מדובר בפרי חומצי מאוד. אכילת מזונות כאלה דומה לשטיפת השיניים בחומצה השוחקת ומאכלת את החניכיים, זגוגית השן ומקדמת עששת. כשאתם נהנים מאכילת עגבנייה עסיסית, נסו לצוות לה מזונות מנטרלי-חומצה כמו גבינת מוצרלה, עוף או בשר רזה, אגוזים, עדשים או טונה. 

מס' 3: תפוזים

פירות הדר כמו תפוזים, אשכוליות, לימונים וקלמנטינות, הם מזונות חומציים ועתירים בסוכר פירות טבעי העלולים לפגוע בשיניים ובחניכיים ולשחוק אותם. ישנן דרכים אחרות, חומציות פחות, לקבל ויטמין C, כגון נטילת תוספים או אכילת ירקות עשירים בוויטמין C אך דלים בחומצות (כמו ברוקולי, אספרגוס ושעועית) ופירות דלי חומצה (כמו מלון וקיווי, המכילים יותר ויטמין C מתפוזים).

מס' 4: לחם

הלחם הלבן, לצד מזונות אחרים העשויים מקמח לבן ומשופעים בעמילן, הוא בהחלט לא מזון מומלץ לחניכיים שלכם. אולי תופתעו לגלות אבל לחם, קרקרים וצ'יפס, פוגעים בבריאות החניכיים בדיוק כמו ממתקים. עמילנים אלה הם פחמימות פשוטות הנמצאות בפה ומתפרקות לסוג הסוכר הפשוט שחיידקי הפה אוהבים כל-כך, הסוג שגורם לעששת.

מס' 5 משקאות ספורט 

נוסף לכמויות הסוכר שהם מכילים, עשויים משקאות הספורט לשחוק את החניכיים ולעודד עששת בשל שיעורי החומצה הגבוהים שבהם. מחקר מ-2012 מצא שלאחר חמישה ימים רצופים של חשיפה למשקאות ספורט, תוקפת החומצה המצויה בהם את השיניים והחניכיים. אם אתם או ילדיכם צורכים משקאות ספורט לאחר אימון, בדקו את התווית ומצאו את המותגים המכילים הכי מעט סוכר או עברו לשתיית מים.