4 טיפים למלחמה במחלת חניכיים

מחלת חניכיים היא זיהום בפה הנגרם על-ידי רובד חיידקים הנצמד לחניכיים ולשיניים. השלב הראשון בפתרון בעיית חניכיים הוא להבין מאיזה סוג של בעיה אתם סובלים. אם החניכיים שלכם נפוחים או אם אתם מבחינים בדם בכיור לאחר צחצוח השיניים, ייתכן שמדובר בג'ינג'יביטיס, השלב המוקדם של מחלת חניכיים. ללא טיפול, ילך הנזק לחניכיים ולעצם ויחמיר עד למצב מתקדם הקרוי פריודונטיטיס. כך או כך, הפתרון דורש מכם להתחייב לשגרת ניקוי חדשה הכוללת צחצוח שיניים, ניקוי בחוט דנטלי ושטיפה במי פה.

1. שדרגו את ההרגלים שלכם

מחלת חניכיים מתפתחת בעיקר כשאנחנו מרפים מעט את שגרת היגיינת הפה. כשמחלת החניכיים נמצאת בשלב המוקדם שלה, הפתרון הוא פשוט לשפר את הרגלי ניקוי השיניים והפה כדי להרחיק את הלכלוך המצטבר. צחצוח שיניים לאחר ארוחות, שימוש בחוט דנטלי וגרגור במי פה מחטאים פעמיים ביום, יכולים לעצור את דלקת החניכיים בעודה באיבה. מומלץ גם להגיע לבדיקות תקופתיות אצל רופא שיניים משום שכשהפלאק מתפתח לאבן שן ניתן להסירו רק בכלי ניקוי מקצועיים. פעולה מהירה תמנע מחלת חניכיים עוד בשלביה המוקדמים.

2. קבלו ניקוי יסודי

אם ההיצמדות לשגרה קפדנית של ניקיון הפה אינה מסייעת בהעלמת התסמינים של מחלת חניכיים, אתם ככל הנראה סובלים מזיהום מתקדם יותר שבו כיסים עמוקים וקשים להגעה של חיידקים נוצרו סביב מסב השן. ניקוי עמוק אצל רופא שיניים, שיננית או מומחה לפריודונטיה כל 6 חודשים הוא הדרך הטובה ביותר להיפטר מאבן השן.

3. היעזרו בתגבורת רפואית

אם הבעיות נמשכות, ייתכן שיש צורך במרשם לתרופה אנטיביוטית כדי לעקור מן השורש את החיידקים הגורמים לזיהום בפה. השוק מציע היום מגוון תכשירים, החל מג'לים מקומיים למריחה בתוך הכיסים או במרווחים שבין החניכיים לשיניים ועד מי פה אנטיבקטריאליים.

4. השאירו את זה למומחים

בצורות מתקדמות יותר של מחלת חניכיים, עשויים רופאי שיניים להמליץ על אחד מתוך מספר סוגים של ניתוח חניכיים - או אפילו שילוב שלהם - להסרת הכיסים העמוקים והדלקת. האפשרויות כוללות ניתוח הרמת Flap (במסגרתו "מרימים" את החניכיים מהשיניים, מסירים את אבן השן ותופרים את החניכיים חזרה סביב השיניים); השתלת רקמה רכה (החלפת החניכיים השחוקים וכיסוי השורש החשוף); השתלת עצם (החלפת העצם שאבדה בשתלי אדם או חיה, או אפילו חומרים מלאכותיים); וחידוש רקמות (בניסיון לגדל חזרה את העצם החסרה). הליכים אלה מורכבים כפי שהם נשמעים, לכן כדאי להימנע מהם.