נשימה רעננה: שאלות נפוצות

האם ריח רע מהפה יכול להעיד על הבעיות הבריאותיות הגורמות לו?

כן, ריח רע עיקש מהפה עשוי להיות תוצר לוואי של מצבים רפואיים אחרים. חוליים נפוצים כמו ריפלוקס חומצי וצרבת עשויים להותיר ריח רע בפה. במקרים אחרים, הצטברות חיידקים ונזלת מזיהום בסינוסים עלולה גם היא לגרום לבעיה. ריח פירותי מעט, שאינו לגמרי נעים או דוחה, הוא סימן לסוכרת, ואילו ריח אמוניה חזק מקושר למחלת כליות.

מחלות חניכיים כמו ג'ינג'יביטיס עשויות לגרום לריח רע מהפה בשל הנוכחות המופרזת של חיידקים בפה. ויובש בפה, הגורם לירידה בכמות הרוק, מותיר את הפה ללא היכולת הטבעית שלו לשטוף את החיידקים ואת שיירי המזון מהשיניים והחניכיים לפני שהם מתפרקים ומתחילים להירקב.

אם אתם חוששים שמא הריח הרע מהפה עלול להיות סימן לבעיה גדולה יותר, או אם אתם פשוט לא מצליחים למתן אותו בכוחות עצמכם באמצעות צחצוח, ניקוי בחוט דנטלי ושטיפה בשטיפת פה, דברו עם רופא השיניים שלכם.

אלו הרגלים גורמים לריח רע מהפה?

כשזה מגיע להרגלים הגורמים לריח רע מהפה, רק מעטים מזיקים יותר מהשימוש בטבק. פעולת העישון לבדה, עוד לפני שמדברים על הסיכונים הבריאותיים הכרוכים בה, מספיקה כדי להותיר בפה טעם וריח של מאפרה. גם תזונה עתירת סוכרים לא בדיוק עוזרת. החיידקים המצויים בפה באופן טבעי מתרבים ומשגשגים על עודפי הסוכר ומעטרים את השיניים והחניכיים במושבות חיידקים. דיאטות דלות פחמימות עשויות גם הן להכפיל את הסיכויים לריח רע מהפה. אנשים הנמצאים בצום או מדלגים בקביעות על ארוחות נמצאים בסיכון מסוג אחר: פעולת הלעיסה ממריצה את ייצור הרוק, העוזר בתורו למנוע יובש בפה וריח מבאיש. הפסקת אכילה לפרקי זמן ארוכים, עשויה לגרום לריח בפה. יובש בפה תוקף גם אנשים הנושמים בקביעות דרך הפה, ומקנה להם את המעמד הבלתי נחשק של בעלי הבל פה שכדאי להתרחק ממנו. אחרונים חביבים, גם מי שמצוי בלחץ יכול לסבול מריח פה בלתי נעים.

האם לעיסת מסטיק באמת עוזרת לסלק ריח רע מהפה?

כן ולא. הואיל וריח רע מהפה מקורו לעתים קרובות ביובש בפה, לעיסת מסטיק ללא סוכר יכולה להיות דרך מצוינת לגרום לבלוטות הרוק להתחיל לעבוד. לא רק שזה יעזור לשטוף החוצה את החיידקים, הרוק גם עוזר לשטוף מהפה את שיירי המזון לפני שהם מתחילים להתפרק בפה.

יחד עם זאת, השימוש במסטיקים, ממתקים וסוכריות מנטה עתירי סוכר ממש לא עוזר. הם ממסכים את הריח, אבל עושים מעט מאוד כדי להרוג את החיידקים הגורמים לו. הסוכר נדבק לשיניים ולחניכיים, שם הוא מתפרק, גורם לריחות נוספים ותורם את חלקו גם להצטברות הפלאק. ויותר פלאק משמעו יותר ריח רע מהפה.

הדרך הטובה ביותר היא לצחצח שיניים, לנקות בחוט דנטלי ולשטוף בשטיפת פה פעמיים ביום. שגרת היגיינה טובה מבטיחה פה נקי ובריא.

האם שטיפות פה גורמות לריח רע מהפה?

אם אתם לא משתמשים בשטיפת פה בניחוח שום וגבינה כחולה, אין שום סיבה בעולם ששטיפות פה יגרמו להבל הפה שלכם להיות לא נעים. להיפך, מחקרים מראים ששטיפות הפה של ®LISTERINE עשויות להאיץ את זרימת הרוק וכך למנוע יובש בפה (המקושר לריח רע מהפה). לתוצאות אופטימליות, השתמשו בשטיפות פה ®LISTERINE פעמיים ביום לפי ההנחיות להגנה של 24 שעות ביממה מפני רובד חיידקים.