מהי באשת פה (הליטוזיס)?

הליטוזיס (Halitosis), המוכר גם בשם באשת פה, הוא תופעה של ריח בלתי נעים מהפה.אותו הבל פה של בוקר, שרוב האנשים סובלים ממנו, אינו הליטוזיס. גם לא חמש הדקות הראשונות של ריח רע לאחר אכילת מזון אקזוטי מתובל היטב. הליטוזיס מתאר ריח עיקש שאינו חולף גם לאחר צחצוח, ניקוי בחוט דנטלי ושטיפת הפה בשטיפת פה. מדובר במצב מייאש ומביך עבור מי שסובל ממנו. עד כדי כך שאנשים רבים יעדיפו לא לדבר על זה אפילו עם רופא השיניים שלהם. אבל מדובר גם במצב שכיח למדי, ולכן גם בהחלט בר-טיפול. 

הליטוזיס עשוי לנבוע ממספר סיבות, 80% מהן קשורות למתרחש בחלל הפה: עששת, מחלת חניכיים, סתימות סדוקות ושיניים תותבות שאינן מנוקות כראוי, כל אלה חשודים אפשריים. כאן נכנסים גם גורמים תזונתיים. תזונה עתירת חלבונים/דלה בפחמימות, מזונות חומציים, ממתקים וכמובן מנה הגונה של בצלים ושום, כל אלה בהחלט יחמירו את בעיית הריח פה. כך גם צריכה מופרזת של קפה ואלכוהול. משתמשי טבק נתונים בסיכון גבוה אף יותר.

אף שהדבר נדיר יותר, ידוע כי מחלת ריאות, סוגים מסוימים של סרטן ודלקות שקדים עלולים גם הם לגרום להליטוזיס. כך גם הפרעות במערכת הדם ומחלות ריאות וכליות. סיבות רפואיות נפוצות יותר הן הסוכרת, בעיקר בשל תנודות ברמות הסוכר בדם, ריפלוקס חומצי ונזלת אחורית. אפילו הדלקת הנפוצה בסינוסים עשויה להשפיע על הנשימה כשליחה מצטברת באף.

היות שמרבית מקרי ההליטוזיס מקורם בחלל הפה, השלב הראשון צריך להיות בדיקה מחודשת של טכניקת הצחצוח הבסיסית ושטיפת הפה. אף כי ניקוי השיניים הינו חיוני, חשוב מאוד לתת תשומת לב גם ללשון – עליה שוכנת כמות נכבדת של חיידקים הגורמים לריח רע מהפה. שפשפו את הלשון ולאחר מכן נקו את השיניים בחוט דנטלי ושטפו בשטיפת פה. זכרו שצחצוח לבדו מנקה רק 25% מחלל הפה. הוסיפו שטיפת פה כדי לנקות את הפה כולו.

אם אינכם מבחינים בשינוי, הצעד הבא שלכם הוא ביקור אצל רופא השיניים. אל תחששו או תהיו נבוכים מלשתף את הסוד עם איש מקצוע מוסמך. סביר להניח שהוא יוכל לאבחן את הבעיה ולטפל בגורם לריח רע מהפה.