5 סימנים מזהים למחלת חניכיים

במבט ראשון, ההימצאות של מעט דם בכיור לאחר צחצוח השיניים או השימוש בחוט דנטלי לא עושה רושם של סיפור גדול, אבל יש סיבה טובה מאוד לעקוב אחרי סימנים אלה – הסימנים המוקדמים למחלת חניכיים במצבה ההפיך והניתן לטיפול. ללא טיפול, לעומת זאת, מתפתח שלב קל זה של מחלת חניכיים לשלב מתקדם, הגורם לפגיעה בלתי הפיכה בעצמות וברקמות האוחזות את השיניים במקומן. שימו לב לחמשת הסימנים הברורים ששולח לכם הגוף שלכם ושמרו על פה בריא:

מס' 1 אתם רואים אדמומיות

אדמומיות היא סימן האזהרה לסכנה כך שאין זה פלא שאם אתם מתחילים לראות חניכיים בגוון אדום-סגלגל כשאתם מציצים במראה, יכול להיות שאתם בצרה. חניכיים בריאים צבעם ורוד בהיר והם בעלי מראה מוצק. המצב הקל, המוקדם, של מחלת חניכיים, המוכר בשם ג'ינג'יביטיס, כמו גם השלב המאוחר והרציני יותר, הפריודונטיטיס, שניהם נגרמים על-ידי חיידקים.

מס' 2 החניכיים שלכם נפוחים

בשלב המוקדם של מחלת חניכיים עשויים החניכיים להיות נפוחים ומודלקים. זה בדיוק הסימן להתחיל לאמץ שגרה קבועה של היגיינת פה.

מס' 3 אתם רואים דם בכיור

אחד התסמינים הנוספים הוא עקבות דם בכיור לאחר צחצוח השיניים ו/או השימוש בחוט דנטלי. חניכיים המדממים בקלות הם סימן ברור לשלב המוקדם של מחלת חניכיים.

מס' 4 היפרדות של החניכיים מהשיניים

אם השיניים שלכם מתחילות להיראות גדולות מהרגיל, ואתם מבחינים בנסיגת חניכיים או בהיפרדות של החניכיים מהשיניים, אתם עדים לעוד סימן קלאסי למחלת חניכיים מוקדמת או פריודונטיטיס. לא מדובר כאן בעוד שלב טבעי בתהליך ההזדקנות.

מס' 5 יש לכם ריח רע מהפה

ריח רע מהפה, או טעם רע במיוחד בפה, עשויים גם הם להעיד על מחלת חניכיים מוקדמת. הצטברות פלאק על הלשון היא בדרך-כלל האשם העיקרי בריח רע מהפה.

בין הסימנים הנוספים למחלת חניכיים אפשר למצוא גם חניכיים רגישים למגע, היווצרות רווחים חדשים, בלתי אחידים, בין השיניים, שיניים רופפות ו/או שינוי במנשך או באופן בו השיניים משתלבות יחד בנשיכה. אין להתעלם מסימנים אלה. אם תטפלו בחניכיים ותעקבו אחר מצבם, יש עדיין סיכוי שתוכלו להימנע ממחלת חניכיים מתקדמת.